Для виробництва соків, води, коктейлів використовують концентровану сировину. Це проміжний етап між свіжим соком і кінцевим продуктом.
Як виробляють концентрований сік
Концентрований сік виробляють із свіжих фруктів та ягід шляхом віджиму всієї рідини. Сік із натуральної сировини не піддається додатковій обробці. Концентрат одержують, використовуючи кілька методів віджиму:
- Випарювання. Сік нагрівають, зайва волога з нього виходить у вигляді пари. Сік поміщають у герметично закриті ємності, нагрівають (важливо щоб він не кипів). Це дозволяє зберегти всі корисні, які містили віджимання з ягід або фруктів. Кінцева маса має тягучу структуру, що нагадує джем.
- Виморожування. Свіжий сік поміщають в морозильні камери з критично низькими температурами.
- Мембрана. Сік пропускають через сітку з мікроскопічними отворами, які пропускають молекули води. Це довгий, але надійний процес, щоб зберегти концентрат максимально корисним.
Отриманий концентрований сік можна заморожувати або консервувати. Середній термін зберігання продукту становить від кількох місяців до року. Смак концентрату залежить від якості сировини. Незалежно від методу одержання продукту, у концентратах зберігаються вітаміни та мінерали.
Як можна використовувати концентрати
Концентровані соки в чистому вигляді не можна вживати. Сировина підходить для приготування відновленого соку, напоїв на основі соку, коктейлів, газованої води, кремів, сиропів, желе та інших продуктів. Відновлені соки мають ті ж корисні якості, що і свіжі, завдяки технології виробництва.
Виробник Anax Group виготовляє кілька видів концентрованого соку. Стовідсоткові концентровані соки віджимають на місцях фруктових та ягідних ферм. Наявність напівфабрикати (концентрат, розведений водою), перероблені концентрати (додають додаткові продукти в сік), база, придатна для напоїв.
Вартість продукції залежить від урожаю, сезонності та ін. Для підприємців з України найбільш вигідно купувати концентрати з яблук, малини, груші, сливи. Виробник пропонує оптові продажі концентратів у різних кількостях. Співпраця вигідна для невеликих підприємств та великих заводів.