Головна Цікаво Стародавнє житло у центрі Буська

Стародавнє житло у центрі Буська

 Як ми уже повідомляли, цьогоріч у центрі Буська наукові співробітники Інституту археології Львівського національного університету ім. І.Франка проводили археологічні розкопки. Тривали вони з 7 по 30 серпня. І кожен день приносив археологам якісь цікаві знахідки. Перед закінченням робіт ми зустрілись з керівником експедиції, науковим співробітником Львівського національного університету ім.І.Франка Петром ДОВГАНЕМ:

– Зараз ми досліджуємо заглиблені об’єкти – стародавні будівлі, які були частково вкопані в материк, а частково на поверхні. Такі будівлі в Буську були до ХII ст. (Пізніше в одному розкопі знайдуть велике житло розміром 4,10х3,7м із змурованою на долівці у південно-західному куті глиняно-кам’яною піччю ймовірно II половини Х ст., а в іншому розкопі, скоріш за все, розміщувалась майстерня, де обробляли шкіру. За словами керівника, це єдине житло, знайдене в Буську, вкопане на 1,40 м в материк).
Окрім тих знахідок, про які повідомляла "Воля народу", які ще речі знайдено?
– Кожного дня знаходимо якісь цікаві речі. Наприклад, пряслице з мергелю, подібного якому ще у Буську не знаходили. Воно прикрашене двома лініями по колу. Інше пряслице з шиферу з конічним отвором. Серед знахідок – 2 ножі, 2 наконечники стріли, 2 накладки для вуздечки коня (ймовірно, зі срібла), ціле кресало, багато виробів і заготовок з рогу з насічками майстра, горіла частина стріхи (солома зі зерном), ритуальний хлібець, виготовлений з глини, кістяні шила. Та найголовніше – в Буську вперше знайдено 2 кільця від кольчуги.
На розкопі разом з членами Товариства "Бужани" працював і багатолітній консультант археологічної експедиції, науковий співробітник відділу археології Інституту українознавства Академії наук Віталій Конопля. У розмові з кореспондентом відомий вчений, дослідник періоду неоліту, зазначив, що археологи повинні проводити такі розкопки там, де проводитиметься будівництво: "Буськ це не якесь поле в Андріївці чи Яблунівці. Тут, де не копни – то історія. І якщо хтось щось знайшов, то несіть у Товариство "Бужани", нехай люди збирають для майбутньої експозиції. І авторитетно вам заявляю: Буськ без музею – то не Буськ. Влада мусить поставити питання музею на одне з перших. Бо все, знайдне на розкопках, мусить бути виставлене в експозиції". А ще науковець пригадав, як раніше проводили для педагогів у різних районах зустрічі з археологами. Такі заходи не стали б зайвими і тепер.
Лариса ГАРАСИМІВ