Головна Цікаво Книга про видатного земляка

Книга про видатного земляка

13 листопада у Буському районному Народному домі відбулася презентація нової книги "Євген Петрушевич", на якій її автор – кандидат історичних наук, доцент кафедри новітньої історії Львівського Національного університету ім. І.Франка Олег Павлишин, співтворець видання Андрій Кісь і директор видавництва "Манускрипт" Петро Мелень розповіли про цікаві факти з біографії Євгена Петрушевича, пов’язані з Буськом.

Видання нарису містить біографію українського громадсько-політичного діяча, голови УНР і Президента Західноукраїнської Народної Республіки Євгена Петрушевича. А сама подія стала знаковою, адже книга вийшла друком напередодні відзначення 95 річниці ЗУНР. Дослідження базуються на численних документах архівних збірок Львова, Києва, Варшави, Мюнхена й Оттави. Оприлюднені маловідомі факти життя Євгена Петрушевича, його професійної, громадсько-політичної та державотворчої діяльності в широкому контексті національно-визвольного руху кінця XIX – першої половини XX століття в Україні та в еміґрації.

У книзі простежено життєві долі рідних Євгена Петрушевича та його найближчого оточення. Вперше опубліковано політичний заповіт голови УНР і висвітлено діяльність закордонного центру ЗУНР.

Зауважимо, що видання нарису присвячено 150-річчю від дня народження Євгена Петрушевича і  має наукову цінність – це перша ластівка в історичній біографістиці, окраса року, як назвали книгу у львівських наукових колах. І, що головне, вона орієнтована не тільки на професійних істориків, а й на широкий загал читачів.

Неординарна постать Президента ЗУНР Євгена Петрушевича особливу увагу надбужанців почала привертати зі здобуттям Україною незалежності. Вперше про гідне пошанування пам'яті Євгена Петрушевича у Бущині на початку 90 років заговорив наш земляк, освітянин і депутат Львівської обласної ради першого демократичного скликання Володимир Жолнович. Він плекав надію відродити гімназію, яка носила б ім'я цієї видатної людини. І вже у 1994 році, ставши її першим директором, доклав чимало зусиль, щоб заповнити історичні прогалини. Відтак у 1997 році Буській гімназії було присвоєно ім'я Євгена Петрушевича, а в збірниках цього навчального закладу з'явилиись місцеві розвідки і дослідження про цю величну і водночас дуже скромну постать.

Як істинний адвокат і релігійна людина, Євген Петрушевич не залишив про себе спогадів, мемуарів. Тому грунтовно дослідити його діяльність – надзвичайно важка справа. Саме за неї взявся доцент історичного факультету ЛНУ, кандидат історичних наук Олег Павлишин, про що і розповів на презентації педагогам, просвітянам, бібліотекарям, вчителям і гімназистам.

Марія ЧУБА