Донорської крові в Україні катастрофічно не вистачає. За роки незалежності кількість донорів в рази скоротилась. Тому лікарі часом й змушені говорити родичам хворого: "Буде кров – пацієнт виживе". І, як правило, лише близькі діляться "червоним золотом". Яка ситуація з донорами у Буську – далі.
На жаль, і у Буському районі ситуація невтішна. Минулоріч потребу в донорах забезпечили лише на третину: з необхідних 393 донорів кров здали лише 103 людини. А у 2013 за перший місяць здати кров зголосилось лише двоє, – каже лікар хірургічного кабінету з переливання крові Ігор Скобилко. Він наголосив, що окрім морального задоволення від усвідомлення того, що ви рятуєте чиєсь життя, здача крові приносить також користь організму. Ця процедура тренує організм, посилаючи сигнал до самооновлення. Стимуляція кровотворення приводить до поліпшення емоційного стану людини. Регулярна здача крові – це профілактика захворювань серцево-судинної системи і хворіб, накопичення шкідливих речовин – атеросклерозу, подагри, порушень функції печінки, – кажуть лікарі. А ще донор має більше шансів на виживання при нещасному випадку, оскільки вже адаптований до крововтрати.
Донорство в Україні сьогодні безплатне. Це добровільне пожертвування крові або її компонентів для подальшого переливання хворим.
Хто сьогодні може бути донором? Це може бути людина здорова (у віці від 18 років), яка пройшла терапевтичний огляд і лабораторне дослідження. Однак є певні обмеження на такі хвороби, як малярія, вірусний гепатит, бруцельоз, туберкульоз, сифіліс, ВІЛ-СНІД. Абсолютним протипоказанням є також онкологічні недуги.
Не зволікайте, якщо хочете здати свою кров! Може, саме вона завтра допоможе врятувати чиєсь життя.
Ірина КОРЧИНСЬКА