Головна Духовне Будителю Галицької землі

Будителю Галицької землі

 2012 і наступний 2013 є роками вшанування о.Маркіяна Шашкевича. У цьому році ми відзначаємо 175-річчя з дня виходу у світ "Русалки Дністрової". А в 2013 –  170-річчя з дня смерті о. Маркіяна. Дві вікопомні дати, які, однозначно, мають позначитися на духовно-просвітницькому житті бущан. І саме життя спонукає нас до цього, даруючи нам  цікаві артефакти, пов’язані з життєдіяльністю Будителя Галицької землі.

 
На початку осені громада села Новосілки розпочала ремонт та реставрацію каплички на місцевому цвинтарі. Своїм коштом перекрила дах, зовнішні роботи виконав приватний підприємець Мирон Лучкевич. Впродовж 16 років парох о. Іван Білута під час Великодніх свят відправляв у цьому сакральному приміщенні. Правда, ніколи не заходив за престол. Очевидно, зупиняло аварійне становище споруди. 
 
Лише під час ремонту побачили масивний дубовий хрест, а на ньому напис: "Тут був похований душпастир і поет Маркіян Шашкевич 1811- 1843рр. Вічна йому пам’ять". 
 
Коли був встановлений хрест? У 1893 році, під час перепоховання, чи пізніше? На думку кандидата історичних наук, завідувача відділу нової історії України Інституту українознавства ім.Крип’якевича Феодосія Стеблія, дата встановлення мала б співпадати з датою перепоховання.
 
З коментарів о.Івана Білути: 
 
– У 1986 році наші достойники – Дмитро Павличко та Роман Лубківський зініціювали встановити на місці першопоховання о.Маркіяна Шашкевича надгробний пам’ятник. Він беззмінно стояв до 2011 року. До 200-ліття з дня уродин дещо відкоректували на ньому напис, акцентувавши увагу на священицькому сані М.Шашкевича.
 
Очевидно саме в цей період хрест з місця першопоховання було перенесено в каплицю. І там він перебував до осені 2012 року. Знайдений хрест урочисто за участю 5 священиків Буського деканату перенесли в Новосілківську ЗОШ I-II ст., де він донедавна перебував в кімнаті-музеї. Днями хрест перенесли в Новосілківську церкву. А 7 червня 2013 року маємо намір передати його в музей.
 
Незабаром активізує роботу районний оргкомітет із вшанування пам’яті о.М.Шашкевича з нагоди 170-ліття з дня смерті. До ювілейної дати – лише 7 місяців. 
 
Людмила ЦІХОЦЬКА, керівник відділу культури та туризму Буської РДА