Цієї неділі у стінах Народного дому м.Буськ відбулася презентація фільму "Красне – вузлова станція переселень". Головні герої стрічки – мешканки Красного та Буська, які разом зі своїми сім'ями в повоєнний час зазнали примусового переселення. Фільм став результатом міжнародної співпраці українських, польських та німецьких науковців, групи молодих жінок, які в липні минулого року приїхали в м. Буськ для того, аби поспілкуватися з жертвами насильної депортації воєнного періоду. Саме ці відеоінтерв'ю стали матеріалом для кінострічки.
"Цей фільм став продовженням більш раннього проекту – "Пам'ять і забування" (2010), під час якого учасниці зустріли велику групу колишніх жителів околиць Красного та Буська, які були депортовані до Сибіру після війни й переїхали до західної Польщі – колишнього німецького села Югова в Нижній Сілезії", – розповіла одна з учасниць групи дослідників, історик Галина Боднар. Після цього виник задум відвідати цей край, аби знайти очевидців цих подій, та виявилось, що тут також проживає багато переселенців.
У цій стрічці спогади лише жінок, оскільки жінці і її нелегкому життю в час репресій історія приділила небагато місця на своїх сторінках, проте доля підготувала чимало випробувань. Молодим науковцям протягом двох тижнів вдалося поспілкуватися з 19 жінками, які поділилися спогадами, переживаннями, своєю сумною історією, яка розпочалася понад півстоліття тому війною та переселенням.
Пригадуючи далекі події, репресовані жінки розповіли про сумні події, втрачених рідних і край, який полишили, страх і злидні, які пережили. Їхнє життя назавжди розділилося на "до" і "після". Чужа сторона стала для них другою батьківщиною, проте для цього потрібен був час. Час і багато-багато зусиль, страждань і сліз. Для них інтерв'ю емоційно було важким, проте цілющим. Минуло багато років, перш аніж їх почули, почули не лише вухами, а й серцем. Про це свідчили сумні очі глядачів та творців фільму, які згадували, як іноді під час інтерв'ю не могли стримати сліз.
Саме тому для організаторів було важливо вперше в Україні фільм показати його героїням. На презентацію запросили всіх опитаних разом зі своїми близькими та знайомими. Кожна героїня отримала запис стрічки та свого інтерв'ю.
Після закінчення фільму люди все ще сиділи незворушно. Та сумний настрій швидко розвіявся словами подяки людям, які не пошкодували сил і часу для його створення. Організаторами проекту стали громадські організації трьох країн: Польщі (Фонд "Добра воля", "Жіночий фонд"), України (Міжнародна школа рівних можливостей) та Німеччини ("Jugendwerk der AWO Wurttemberg", MONAliesA e.V.). Фінансування здійснювалося в межах програми "Geschichtswerkstatt Europa" за посередництва Фонду "Пам'ять, відповідальність, майбутнє".
Роксолана КАДИЛЯК