Головна Економіка Якщо воза тягнути разом

Якщо воза тягнути разом

Народногосподарський комплекс району вступив у ІV квартал – завершальний і надзвичайно важкий, з огляду на початок опалювального сезону, що потребуватиме суттєвих фінансових ресурсів. З чим підійшла до такого відповідального періоду виконавча влада і чи вдалося зупинити спад, який спостерігався у бюджетній сфері з початку року, – про це та інше у традиційній щоквартальній розмові з начальником фінансового управління РДА Михайлом ПОСТОЛЮКОМ.

Для початку розмови, аби надати її змісту трохи оптимізму, відразу ж зазначу наступне: два останні місяці дають нам надію, що справи підуть на краще. Про це може свідчити і той факт, що нині район обходиться без казначейської позики. Це дає нам змогу нарешті фінансувати не лише захищені статті бюджету, а й програми, зокрема, підтримки районних газети та радіо. При цьому наголошу, що ситуація залишається досить напруженою, підтвердженням чого є об'єктивні цифри невиконання бюджету, зокрема, як зведеного 89,3% (мінус 2,3 млн. грн) і районного 85,9% (мінус 1,8 млн грн), так і розрахункових показників Мінфіну – 97,6% (-0,4 млн. грн).

З 28 місцевих бюджетів цього разу виконано 18, що є досить непогано. За підсумками року прогнозую ще більшу цифру. Можемо разом порадіти і з такого приємного факту: 4 місцевих бюджети – Андріївка, Балучин, Новосілки, Топорів – вже виконали річні зобов’язання. Фінуправління надіслало 15 висновків до місцевих рад, які мають право переглянути свої бюджети у бік збільшення, тобто, виділити додатково власні кошти на вирішення місцевих проблем.

Натомість, 5-7 інших бюджетів, в т.ч. і районний, не будуть виконані. Особливо складна ситуація в Побужанах та Буську. Як відомо, ці дві ради останніми роками були донорами районного бюджету, тобто, їхні зароблені кошти вилучались на потреби району.

Про Побужани – окрема розмова. Звідти пішли основні платники податків, тому село залишилось біля розбитого корита. З одного боку, ця рада отримала вже 200 тис. грн дотації, з іншого, – заплановано з неї більше 1 млн. грн вилучень, яких, зрозуміло, не буде. Тобто,  тільки на одних Побужанх касовий розрив районного бюджету становить 1,2 млн. грн.

Але найгірше з Буськом – найбільшою місцеою радою, яка суттєво впливає на загальну картину з виконання зведеного бюджету району (невиконання бюджету за 9 місяців тут становить лише 84,7%  або менше плану на 457,5 тис. грн), що також призводить до недоотримання доходів районним бюджетом.Тому ми вкотре радимо міським  голові та депутатам переглянути свій бюджет, суттєво скоротивши власні "апетити".

Отож до кінця року у районному бюджеті збережеться "дірка" у 2-3 млн грн. Не врятують нас очікувані (і вони вже надходять) і досить вагомі поступлення від сільгоспвиробників (від оренди та використання земель). Річ у тім, що у нас залишається ще одна невирішена проблема. Як уже неодноразово зазначав, району бракує в межах 3 млн. грн призначень на виплату зарплати та енергоносіїв. А це вже розрив у 6 млн. грн.

Виконавча влада не сидить склавши руки. Нами було подано багато розрахунків та клопотань з цього приводу на ім'я керівництва Львівської ОДА та департаменту фінансів ЛОДА. Зазначене питання також неодноразово впродовж року розглядалось на сесіях районної ради.  Тому сподіваюсь на зарплату ресурс ми отримаємо, що дасть можливість закінчити і цей рік без боргів у бюджетній сфері (по захищених статтях).

Щоденно тримає на контролі питання наповнення бюджету голова РДА Володимир Сай. Він постійно зустрічається як з потенційними інвесторами, так і з керівниками підприємств: і тих, які працюють добре,  і, особливо, тих, хто знизив обсяги виробництва. Ця, здавалось, рутинна праця дає результати, які фіксуємо, підводячи підсумки роботи комісії з наповнення бюджету за участю контролюючих органів. У підсумку це дозволило нам суттєво поліпшити фінансовий клімат. Більше того, вже три роки поспіль район витримує взяту високу планку: наші освітяни постійно до свого професійного свята отримують не менше ніж  50% грошової  винагороди згідно постанови уряду (цього року – 56%).

Це аж ніяк не означає, що до кінця року буде все гаразд. Почався опалювальний сезон, а це щомісячно додатково більше 1 млн грн. видатків. То без позички не обійдемось.

Тому маємо нарешті зрозуміти усією громадою, що у великій мірі кожен з нас причетний і відповідальний до наповнення районної скарбниці. Бо чомусь складається враження, що таке важливе завдання, як наповнення бюджету, перекладається лише на плечі виконавчої влади та контролюючих органів. Результату позитивного від такого поділу не буде. Нагадаю, що на 95-98% наш бюджет – це податок з доходів фізичних осіб, тобто, ми з вами його формуємо. І якщо ваш  сусід чи знайомий отримує зарплату в конверті, то це відразу ж позначається на цьому бюджеті, бо він у таких же обсягах користується  спільними благами, які отримує від громади, проте за це не платить. Платите ви. Якщо вас таке задовольняє, чи доки буде така думка, –  кращого навіть не чекаймо.

Зі свого боку, можу запевнити працівників бюджетної сфери, що у Новий рік вони вступлять без суттєвих проблем – з теплом і зарплатою. Тому бажаю і бюджетникам, і всім читачам газети вірити, що все буде добре.

Микола ІВАНЦІВ