Головна Економіка Фермери Бущини скаржаться на законодавство

Фермери Бущини скаржаться на законодавство

Перше і головне, що потрібно фермеру, аби займатися господарством і бути впевненим в своєму майбутньому — це наявність власної землі. Однак в Україні ринку землі офіційно немає. Тому виходить, що фермер позбавлений можливості її купити. Землю для господарства можна лише брати в оренду. Це і додаткові труднощі, і ризики.  Для прикладу, деякі фермери  мають переважно людські паї і майже в кожної ділянки своя історія. Щоб отримати їх в оренду доводилося вмовляти господарів, вишукувати власників, що виїхали. Інколи паї не оброблялися з десяток років і встигли порости чагарниками. Відтак фермерам доводилось викорчувати їх, вносити добрива, сіяти траву. Але тут раптом до фермера з’являється спадкоємець землі (їх може бути навіть і не один), який починає заявляти права на паї, що у такому разі має робити фермер, який у пай вклав гроші і зусилля? З цими та іншими проблемами, що існують у чинному законодавстві фермери Бущини звернулись до голови Буської районної ради, аби спільно напрацювати якісь пропозиції та донести їх через народного депутата Михайла Бондара до профільного комітету АП.

Участь в обговоренні взяли голова Буської районної ради Богдан Глова, його заступник Роман Фурда, керуючий справами райради, юрист Роман Ковальчук, голова екологічної комісії Буської районної ради Ігор Мураль, керівник апарату Буської РДА Євген Кичурчак, помічник народного депутата України М.Бондара Андрій Кузьма, начальник відділу справ споживачів Буської райради Василь Кашуба, юрист Роман Слівінський, фермери та інші.

Як зауважує голова Буської районної ради Богдан Глова, у 2016 році був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо правової долі земельних ділянок, власники яких померли». У ньому є чимало змін. Але по одних документах є механізми вирішення деяких проблем, по інших – немає.

Під час двогодинного обговорення, фермери підняли чимало проблем і прогалин в українському законодавстві, яке, до слова, не дозволяє повноцінно фермеру працювати. Фермери кажуть, що не потребують отримати землю безкоштовно. Вони готові платити оренду за неї, а ба, навіть її й купити, адже фермер зацікавлений працювати і отримувати максимальний прибуток з цих ділянок. Але що роботи, якщо ця земля за межами населеного пункту?      Надбужанський фермер, депутат райради Євген Підвальний наголосив, що потрібно, щоб землею поза населеними пунктами керували не Держгеокадастр, а місцеві сільські та селищні ради, з якими можна було б укладати договори оренди, тим самим наповнюючи місцеву скарбницю коштами. Для цього уряд має внести зміни у законодавство та надати сільським та селищним радами (громадам) повноваження управління земельними ресурсами за межами населених пунктів, адже це дозволить чітко і прозоро формувати дохідну частину місцевих бюджетів в частині плати за землю. Дехто з фермерів не погодились з думкою свого колеги. До прикладу, фермер із Задвір’я висловився проти передачі права на паї у сільську чи селищну раду, а запропонував, що потрібно шукати власника паю і працювати лише із ним особисто.

Однак, якщо оренда паїв для більшості, в принципі, не є новим явищем, то оренда невитребуваних земельних ділянок далеко не у всіх на слуху. У порівнянні зі звичайною, оренда невитребуваних паїв законодавством майже не врегульована. У зв’язку з цим виникає ще більший ряд питань, які в подальшому часто доводять до суду. У Буському районі одна із сільських рад на свої сесії навіть прийняла рішення про надання в оренду не витребуванних паїв. На підставі такого рішення сільська рада має намір укласти договори оренди земельних ділянків з фермерами. Таким підходом навіть зацікавилась у правоохоронних органах, бо вбачають у цьому ймовірність перевищення сільською радою своїх повноважень.

Та які б проблеми не порушувались під час обговорення, всі одностайно висловились за потребу у зміні законодавства. Відтак фермери і представники районної влади спільно напрацювали кілька пропозицій по вирішенню проблем і вдосконаленню чинного законодавства. Всі пропозиції було записано у протокол засідання і будуть передані народному депутату України Михайлу Бондару, який сьогодні у рамках робочого візиту завітав у Буський район.