Головна Економіка Село Заводське на Бущині: на шляху – до успішності

Село Заводське на Бущині: на шляху – до успішності

Сьогоднішнє село Заводське не можна назвати депресивним. З-поміж загальної кількості населення, а це – трохи більше тисячу осіб, суттєво переважають люди працездатного віку, діти, молодь. За останні роки на території Заводської сільської ради відбулось чимало позитивних змін. Навіть сьогодні незважаючи на карантин, у селі активно працюють над благоустроєм та приводиться до ладу навчальний заклад, допоки там немає дітей.

Поміж населення побутує стара назва села «Адами», що походить від назви поселення польських колоністів на честь пана Адама. У 1956 році на базі корморадгоспу була створена перша на Львівщині і в Західній Україні птахофабрика «Львівська», а село отримало назву – «Заводське». Тодішні місцеві керманичі фабрики довели її до зубожіння, через це люди залишились без роботи. Навколо села Заводське багато лісів. Є футбольне поле, клуб, бари і кафе. В селі є дві церкви, дитячий садок, школа. Неподалік розташований Гаївський лісовий заказник.

Маленькими кроками – до великих результатів

Колишній сільський голова, а нині голова Буської РДА Олег Коваль, який проживає у селі Заводське, розповідає, що найбільше на початку його каденції сільського голови вражав стан цвинтаря, який перебував у жахливому стані через стихійне сміттєзвалище. Перед тим, як впорядкувати територію, довелось вивезли із цвинтаря дванадцять (!) причепів сміття. За кошти громади вдалось найняти людину, яка обкошує територію та проводить благоустрій, а за кошти сільської ради закупити газонокосарки. Окрім цього, у селі налагодили вивіз сміття.

Село Заводське: на шляху – до успішності– Від березня 2011 року, так і по сьогоднішній день, графік незмінний, що дві суботи на місяць сміття забирає машина, – каже Олег Коваль. – Вартість мішка протягом дев’яти років залишилась без змін. Збір та вивіз сміття з населених пунктів сільської ради здійснюється на ліцензійне сміттєзвалище Буського МКП. За кошти сільської ради в селі Заводське повністю відновлене вуличне освітлення (встановлено 74 ліхтарі). У 2011 році за кошти користувачів зовнішнього каналізацювання було замінено 35 метрів труби діаметром 200 мм, та встановлено два додаткових каналізаційних колодязі. Здобуто перемогу в щорічному обласному конкурсі «Екологічно чистий населений пункт» у ІV категорії (села), грошова премія складала 10 тис.грн. За ці кошти нами було придбано контейнери для сміття. В рамках реалізації районної програми «Дитячий майданчик» на території ДНЗ «Сонечко» за рахунок районного та місцевого бюджетів було придбано та встановлено дитячий майданчик.

Як далі розповідає Олег Коваль, у 2012 році вдалось виконати капітальний ремонт частини дороги по вул. Шкільна (асфальтобетонне покриття), зробити капітальний ремонт старшої групи дитячого садочку та удосконалити мережу водопостачання. У 2013 році було виконано капітальний ремонт частини дороги по вул. Шкільна (а/б покриття). Було здобуто перемогу у проекті ЄС ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду-ІІ» «Реконструкція мережі водопостачання в с.Заводське», роботи були завершені в 2014 році. Ще за кошти місцевого бюджету було відновлено сходи головного входу в народний дім села та фасад. У 2014 році вдалось зробити капітальний ремонт приміщення молодшої групи дитячого садочку, а у наступному році провести капітальний ремонт огорожі дитячого садочку, облаштувати пішохідні доріжки та збудувати мережу централізованого водопостачання в с.Гаївське, що дало можливість забезпечити водопостачанням всіх жителів території сільської ради.

На цьому робота звичайно не зупинилась. У 2016 році було здобуто перемогу в обласному конкурсі мікропроектів Львівської обласної ради, завдяки цьому було проведене вуличне освітлення в с.Гаївське. За кошти обласного та місцевого бюджетів було завершено капітальний ремонт вулиці Шкільна в с.Заводське (а/б покриття протяжністю орієнтовно 400 м.п.) та здобуто перемогу в щорічному обласному конкурсі «Екологічно чистий населений пункт» у ІV категорії (села), грошова премія склала 20 тис. грн. За ці кошти сільська рада придбала контейнери для сміття. У наступному році, за рахунок коштів обласного бюджету соцеконом розвитку вдалось замінити покрівлю приміщення дитсадка та школи, а згодом ще у наступному році завдяки перемоги у конкурсі ДФРР провести утеплення фасаду дитсадка та школи, в результаті економії коштів було облаштовано 180 м.кв бруківки перед входом у дитсадок. А ще проведено капітальний ремонт дороги по вул. Шашкевича (385,0 тис.грн.). Далі завдяки перемозі в конкурсі мікропроектів Львівської обласної ради вдалось придбати нові меблі в дитячий садочок, а за кошти держбюджету перекрити частину даху Народного дому с.Заводське і замінити вікна у спортзалі та на сходових клітках.

Минулого року, в рамках реалізації обласної програми, було встановлено вуличний тренажерний майданчик. На зібрані громадою кошти зроблено ямковий ремонт дороги Заводське-Чаниж до села Заводське. Оновлено матеріально технічну базу дитячого садочку (придбано телевізор, новий посуд, дитячі іграшки, інформаційні стенди). Практично у всіх реалізованих проектах активну участь приймає депутатський корпус, громада та місцеві підприємці.

Оновлюється школа та проводиться реалізація проекту «Питна вода»

Село Заводське: на шляху – до успішностіРазом із Олегом Ковалем та керівницею сектору освіти Галиною Олійник заходимо у нинішню будівлю місцевої школи села Заводське, яка раніше слугувала дитячим садочком. Олег Васильович пригадує, що він був в числі першого випуску старшої групи тодішнього садочку, де нині в будівлі функціонує школа. Зараз садочок розміщується поруч із школою, їх розділяє паркан. На сьогоднішній день у школі за кошти районного бюджету (300 тис. грн.) триває ремонт санвузлів. До цього долучилась спіфінансуванням громада: виготовили проектно-кошторисну документації та оплатили експертизу.

Село Заводське: на шляху – до успішностіНа другому поверсі школи зроблено ремонт. Шкільні класи – чисті та охайні. Закуплено нові меблі та парти. Залишилось пофарбувати міжповерхові сходи.

Варто зауважити, що цьогоріч в межах програми «Питна вода» у Заводському відбувається реконструкція мережі водопостачання.

Село Заводське: на шляху – до успішності– Цього року наш проект в межах програми «Питна вода» став переможцем, – продовжує Олег Коваль. – Вартість проекту становить 1 млн. 286 тис. грн., з них – 886 тис. грн кошти з обласного бюджету та 400 тис. грн. співфінансування з місцевого бюджету. Проект розпочав свою реалізацію: заміну старої системи водопостачання (труби чавуні мали прориви), що пролягає біля перших побудованих будинків (вул.Заводська) у селі та заміну водонапірної башти, якій понад 40 років: знизу гниє, через постійний протік води, доводиться зварювати. Загалом довжина заміни водогону понад 700 метрів,  заміна дасть змогу мешканцям користуватись якісним питним водопостачанням.

Нинішний голова РДА Олег Коваль зізнається, що має мрію, щоб у рідному селі, де він проживає, ще провести систему каналізування.

– Наше село має майже ідеальне містобудівельне планування, – додає Олег Васильович. – Всі поруч вулиці йдуть паралельно одна до одної і вкінці них можна розмістити очисні споруди. Вони навіть передбачені у змінах до Генплану села, лише потрібно проектувати. Раніше екологічних коштів було більше, зараз відбувся перерозподіл, через це більшість забирає державний бюджет. Але сподіваюсь, що разом з громадою вдасться втілити задумане. Дорогу до місцевого ФАПу також зробили, у подальших планах провести реконструкцію даху народного дому.

Загалом село справляє гарне враження, що вселяє надію, що в найближчому майбутньому не тільки не втратить своєї працьовитості, а й примножить її ще більшими напрацюваннями.

/фото Роман Матвіюк/