Головна Історія У селищі Красне громадськість вшанувала пам’ять Головнокомандувача УПА Василя Кука

У селищі Красне громадськість вшанувала пам’ять Головнокомандувача УПА Василя Кука

Саме 9 вересня 2007 року помер наш земляк, почесний громадянин Буського району, якого за заповітом поховали у рідному селищі Красне.

Вшанували світлу пам’ять борця за незалежність України та помолилися на його могилі, покласти квіти  прибули керівники влади: заступник голови райдержадміністрації Тарас Дума, заступник голови районної ради Роман Фурда, Красненський селищний голова Микола Чучман, а також представники місцевої громади.

Панахиду за усіма героями національно-визвольної боротьби, загиблими на Майдані та на сході українськими захисниками провели настоятелі місцевих храмів отець Юрій Толочний та отець Степан Жукровський.

Нагадаємо, що Василь Кук народився 11 січня 1913 року в м. Красне Золочівського повіту (нині Буського району Львівської області). У 1932 році закінчив Золочівську українську гімназію і вступив на юридично-економічний факультет Люблінського католицького університету.
З 1929 р. по 1934р. – член юнацтва ОУН, провідник юнацтва Золочівського повіту, провідник Золочівської повітської екзекутиви ОУН.
З 1934р. по 1936р. перебував у в’язниці (Золочів, Радом). У 1937р. на нелегальному становищі працював інструктором – вихователем робітничих і ремісничих кадрів ОУН м.Львова; організатором і провідником підпільної друкарні Краєвої екзекутиви ОУН (с.Угринів, Підгаєцького повіту); інструктором підпільних кадрів ОУН. З 1939 р. – оргреферент, член Проводу ОУН, член військового штабу ОУН, член Головного штабу УПА, провідник Проводу ОУН на Південно – східних українських землях, командир УПА – Південь, заступник головного командира УПА.
З 1950р. – голова Проводу ОУН, головний командир УПА, генеральний секретар УГВР, а з 1952р. – генерал – хорунжий УПА.
Впродовж життя Василь Кук видав та зібрав чимало цінних книг, серед них – історична, мистецька література, українська та зарубіжна класика, літературознавство. Він є автором багатьох наукових статей. Серед найвідоміших його праць «Пашні Буряки» (підручник з конспірації ОУН), «Колгоспне рабство» (аналітичний огляд функціонування колгоспної системи в Україні), цикл нарисів про життя Артема Веделя – відомого українського композитора, біографічні нариси про Степана Бандеру, Романа Шухевича, фундаментальний збірник документів «Українське державотворення. Акт 30-го червня 1941 року”. Частина його книжкової спадщини знайшла гідне місце в краєзнавчому музеї Красного та Красненській селищній книгозбірні.
До останнього подиху свого життя Василь Кук боровся за незалежність України, вів активну громадську діяльність, спрямовану на відновлення історичної справедливості. Помер 9 вересня 2007 року. Останнє місце спочинку, за заповітом, знайшов він у рідному селищі Красне. У 2010 році на могилі Василя Кука встановлено символічний монумент роботи архітектора В.Нагірного.
Впродовж життя Василь Кук видав та зібрав чимало цінних книг, серед них – історична, мистецька література, українська та зарубіжна класика, літературознавство.

Фото Сергія Пенцака

У селищі Красне влада та громадськість вшанували пам'ять Головнокомандувача УПА Василя КукаУ селищі Красне влада та громадськість вшанували пам'ять Головнокомандувача УПА Василя Кука