Головна Коротко Що робити, коли вас зненацька застала громовиця?

Що робити, коли вас зненацька застала громовиця?

Грози влітку – явище звичне. Найнебезпечніше у цей час перебувати в сільській місцевості: 90 відсотків усіх нещасних випадків, пов'язаних із цією природною стихією, реєструють саме там. Свідченням цього є хроніка останніх трагічних подій. Так, 19 травня під час грози у Колодистому Черкаської області від удару блискавки загинув 52річний селянин. Він знаходився на подвір'ї, коли почався сильний дощ із грозою. Коли дружина почула розкати грому і побачила блискавку, то вийшла з будинку, аби покликати чоловіка до хати. Натомість побачила, що він лежить без ознак життя на подвір'ї просто неба. А 27 травня в с.Зашків Львівської області під час грози від удару блискавиці загинув 30річний чоловік, який збирав сіно.

Найгірше, що захиститись від блискавок майже неможливо, хоча знизити ймовірність ураження всетаки можна. Дуже часто жертвами блискавки стають предмети, що стоять окремо (дерево, будівля, копиия сіна). Тому перше правило: ніколи не ховайтесь від блискавки під самотніми деревами, високими металевими конструкціями. Пам'ятайте: блискавка ніколи не вціляє в кущі  краще сховайтеся під ними.

Другі за небезпекою вода і береги водойм. Щоб не стати мішенню блискавки, не можна перебувати у воді під час грози, розбивати намет на відкритому березі водойми. А найбезпечніші місця  сухі рівнини, балки між пагорбами.

Перебуваючи під час грози на відкритому місці, варто присісти навпочіпки, ноги  разом, голова  до колін. Це найбезпечніше положення тіла. Не рекомендується тримати при собі під час грози великі металеві предмети, наприклад, косу або пилку Бажано під час грози загасити багаття, закрити засувку в печі: вогонь створює сильний тепловий потік, який притягає електричний заряд.

Блискавка може стати причиною лісових пожеж, загорання будинків, може влучити в людину. Щоб уникнути цього, рятувальники радять пам'ятати про деякі правила: якщо ви перебуваєте на вулиці, уникайте високих дерев, металевих парканів, не користуйтесь мобільними телефонами, бо вони є своєрідними приймачами блискавки; не бігайте і не плавайте, зупиняйтесь, якщо ви їдете на велосипеді чи мотоциклі. Якщо ви опинилися у полі, знайдіть заглиблення в землі. Бажано, щоб воно було сухим, бо волога земля сильніше проводить електрику. Сядьте, трохи нахиліть голову, щоб вона не була вище предметів, які поряд. Якщо вас двоє, троє чи більше, не скупчуйтеся в укритті разом, а ховайтеся поодинці, бо розряд перебігає через контакт людських тіл.У відкритому полі не слід переносити лопати, граблі, вила, прикриватися парасолькою з металевим стержнем. Небезпечно за такої погоди наближатися і до телеграфних стовпів або опор ліній електропередач, водонапірних башт, залізних огорож.

Під час грози опинилися у лісі  не ховайтеся від неї на узвишші. Знайдіть низькі дерева, що ростуть поруч. Ніколи не ховайтеся під одиноким високим деревом  це небезпечно. Запам'ятайте, що найнебезпечні дерева  дуб, тополя, ялина, сосна. Рідко блискавка влучає у березу та клен.Коли ви вдома, треба зачинити всі вікна і двері. Протяг притягує кульову блискавку, як магніт; необхідно триматися подалі від електроприладів, антен, проводів, адже вони притягують розряд. Не рекомендується під час грози митися під душем або приймати ванну; безпечно перебувати в автомобілі, якщо зняти всі металеві антени з його поверхні.

А ще, кажуть старшілюди, під час громовиці не можна лихословити. Краще молитися, просячи Бога про захист.

На жаль, дотепер поширена думка, що ураженого блискавкою треба закопати на деякий час у землю. Ні до чого, крім втрати часу і забруднення опіків, це не призводить. А ось від своєчасності і правильності реанімаційних заходів, які повинні початися якнайшвидше, залежить життя потерпілого. Викликавши рятувальників чи невідкладну допомогу, слід негайно проводити реанімаційні заходи, бо при клінічній смерті рахунок іде на хвилини  мозок відмирає.

У разі зупинки серця слід негайно почати одночасно робити закритий масаж серця та штучне дихання. Якщо з якихось причин робити штучне дихання "рот у рот" неприйнятно, є небезпека зараження інфекційним захворюванням тощо, то достатньо проводити непрямий масаж серця з глибиною натисків на середину грудної клітки 45 см і частотою для дорослих 100, для дітей  120 натискань на хвилину.

Це дуже важко, кажуть медики, але практично єдиний спосіб при ураженні електричним струмом чи блискавкою за зупинки серцевої діяльності врятувати людині життя.

Оксана ТИШКО, абітурієнтка факультету журналістики ЛНУ іч.Ікаї іа Франка