Головна Політика Львівська ОДА ініціює створення центру реставрації ікон в музеї Шептицького

Львівська ОДА ініціює створення центру реставрації ікон в музеї Шептицького

Управління туризму Львівської обласної державної адміністрації подало на конкурс проєктів регіонального розвитку проект «Музейна спадщина Андрея Шептицького: на перетині культури і туризму».

Про це повідомляє прес-служба ЛОДА.

У його межах планують відновити історичну будівлю XVII століття у Львові на вулиці Кривоноса, 1. На її базі планують створити Центр реставрації ікон й переведення в цифровий формат іконописних творів.

Це, зокрема, передбачає придбання та встановлення відповідного сучасного обладнання. Для музею потрібно буде також виготовити оригінальні сувенірні продукти. Передбачена й інформаційна, просвітницька кампанія щодо важливості збереження і розуміння цінності пам’яток сакрального мистецтва як унікальної спадщини України.

«Відповідно до проекту, передбачається й розробка туристичного маршруту, котрий об’єднає локації Львівщини і сусідніх областей, які пов’язані з культурними надбаннями й іменем Митрополита Андрея та родини Шептицьких. Цей проект особливий, адже йдеться про надзвичайно важливі теми для нашого регіону: збереження культурної спадщини, промоцію культурного туризму та ім‘я великого сподвижника нашого народу. Величезна кількість ікон, які рятував Шептицький та його послідовники, сьогодні потребують кропіткої реставрації. Попереду велика робота, і ми раді її починати разом із командою музею», – розповів заступник голови Львіської ОДА Юрій Холод.

Ініціаторами і партнерами проекту, окрім управління туризму і курортів, є Львівська Асоціація Розвитку Туризму та музей Митрополита Андрея Шептицького.

Проект запланували втілити упродовж 2021-2023 років із загальним бюджетом 7,6 млн грн. З них 5 млн грн – фінансування з держбюджету, 2,2 млн грн – з місцевого бюджету та 0,4 млн грн – з інших джерел.

Довідково.

У Львові зберігається унікальна колекція Львівської Архиєпархії УГКЦ, вона налічує понад 6000 мистецьких скарбів XIV-XIX ст. зокрема 2000 ікон.

80% творів мистецтва потребують реставрації. Щорічно власними силами відбувається консервація 5-10 ікон. Притім уся колекція не доступна для відвідувачів. У часи комуністичного тоталітаризму вона пережила переслідування, грабунки.

Нині ж, за оцінкою мистецтвознавців, є повноправним конкурентом світовим надбанням та однією з найбільших у світі збірок українського сакрального мистецтва. Цю колекцію давніх раритетів українського сакрального мистецтва ще у 1909 році започаткував Митрополит Андрей Шептицький.

Для продовження справи і комплексного порятунку колекції у 2017 р. було створено Музей Митрополита Андрея. У період 2019-2020 рр. у приміщеннях проведено ремонтно-реставраційні роботи та 29 серпня 2020 р. урочисто відкрито музей. Діяльність здійснюється в будівлі первинного сакрального призначення з XVII ст. – приміщення колишнього францисканського монастиря, які разом із церквою Блаженного Климентія Шептицького становлять єдиний комплекс. Музей розташований на популярному туристичному маршруті біля підніжжя парку “Високий Замок”, поблизу центру середньовічного Львова (50 м від стоянки для туристичних автобусів).

Христина Дмитрик