Головна Сільське господарство На Бущині корова привела на світ одразу трьох телят

На Бущині корова привела на світ одразу трьох телят

В останню неділю січня Гумниська облетіла сенсаційна новина: у господарів Іванни та Степана Вороновських корова Манька привела на світ одразу трьох телят: двох бичків-близнюків і красуню теличку. Для великої рогатої худоби такий приплід – чимала дивина. Зазвичай, корови, народжують лише одне маля, а трійнею отелюються навіть рідше за людей.

Чотирирічна корова Маня те­лят приводить вже вдруге: пер­ший раз (а було це ще у старих господарів на Чучманах) наро­див­ся бичок, а вже на новій гос­по­ді привела трійню. Такої вели­кої кількості одразу ніхто не че­кав. Та й, зрештою, так швидко при­плоду не сподівались, бо тер­мін закінчувався 2 лютого. Тому й інколи заглядали до корови, хоча серед ночі  до неї не вставали.

Недільної днини господиня, перед тим як збиратись до церкви, заглянула у стайню. Ко­рова ле­жала, спокійно реми­гаючи: ні­чого не звіщало про те, що за якихось дві години тут народиться трійня. Коли господар перед другою го­диною дня навідався до корови, то не йняв віри, – ново­народжених телят було так багато! Степан Сте­панович аж тричі заходив у хлів і перераховував телят. Такого дива у них ще не було. Двійня на­ро­джувалась, а от щоб трійня…

Дивувалась і господиня, коли повернулась з церкви, бо все життя працювала на фермі, а та­кого не бачила. Один з наро­дже­них уже пробував спинатись на но­ги. Усі те­лята здо­ро­ві. І, як стверджує гос­подиня, вагою не відрізнялись від тих, які з’явились у них раніше, хоч, за­звичай, як зазначають фахівці, у таких ви­падках вага мала б бути нижче норми.

Іванна Іванівна видоїла ко­рову і вчила малят пити молоко. З пер­шого дня вони знаходились окре­мо від матері. Спочатку ви­пивали по одній літрі молока нараз, тепер  по 2,5 літри. Годували їх по черзі, – поки одне їло, інші чекали. Тепер всі троє їдять одночасно. Благо, молока вистачає всім: Маня до пологів давала 28-30 літрів на день, і за­раз стільки ж. В раціон харчу­ван­ня телятам додають ще й запашне сіно.

Коли я побувала у господі Вороновських, телятам вже було майже три тижні. То ж до знимки, як ви здогадались, вони ставали неохоче, хтось із трійні таки норовив виступити першим. Доводилось їх притримувати. А до частих гостей вони вже звикли – на них приходили дивитись не тільки гумнищани, а й мешканці навколишніх сіл.

Дочка Галина працює у Сторонибабах, то му­сила телят  сфотографувати, щоб їй повірили на роботі. Подія ж неординарна, – таке ж не щороку трапляється.

Не пам'ятає подіб­ного і ве­те­ринар із 40-річним стажем ро­боти Роман Дзюба (у його віданні і село Гумниська). А заступник голови РДА Євген Ки­чурчак, який майже 20 років пропрацював у ветеринарії, а 10 з них був голов­ним ветлікарем району, додає, що кожного року у районі від 20 корів народжуються двійнята. А ще пригадав, коли у Топорові ко­рів водили до бичка, котрий був з двійнят, то протягом 2009-2010 років близько 15 корів народили двійню. "Отож багатоплідність, як і добре молоко, є спадковим", – стверджує Євген Кичурчак.

Господарі Вороновські мо­ло­деньку теличку залишать на господарстві, хоч у них, окрім Мані, є ще й Краса, яка от-от оте­литься. Вони й раніше тримали по 3-4 штуки великої рогатої худоби. А от бичків ще деякий час пого­дують і здадуть.

Мені ж пригадалась історія, яку розповіла сільський голова Тетяна Кравець. Почула її і від сім'ї Вороновських: колись у давнину два брати-близнюки двома волами-двійнятами об­ора­ли землі села, і відтоді їхні пшениці не вилягають, а град не вибиває урожай. Цікаво, яку легенду складуть про трійню?

Лариса  ГАРАСИМІВ