Цього літа вишня може стати золотою в ціновому вираженні ягідкою – у Бущині через кокомікоз жовтіють і обсипаються вишні. "Кокомікоз – грибкова хвороба, пов'язана із надлишком вологи у Ґрунті та повітрі. Вона уражає кісточкові дерева, найчастіше – саме вишні", – стверджують фахівці.
Хворіти дерева почали два-три тижні тому, дивлячись у якій місцевості. У тих населених пунктах, де протягом останнього періоду дощі йшли один за одним, пожовклі вишні стоять чи не на кожному подвір'ї. "Спочатку листя вкривається цятками. Далі цятки зливаються у плями, затим листя жовкне і опадає. Найгірше те, що грибок вражає і плоди – вишні псуються, пліснявіють і обсипаються", – кажуть власники садиб з вишневими насадженнями.
Проти хвороби ефективне спалювання опалого листя восени та ранньовесняне обприскування дерев і грунту а під час вегетації – обробка фунгіцидами. У дорослих насадженнях перше обприскування проводять після цвітіння, друге – через 15-20 діб, а третє (у разі потреби) – після збирання урожаю. У розсадниках здійснюють 57 обприскувань з інтервалом у 15-20 діб. Фунгіциди системної дії – байлетон, 25% з.п., БМК, 50 % з.п., топсин М, 70 % з.п. пригнічують проростання конідій збудника кокомікозу на 64-87% і перешкоджають його спороутворенню. їх біологічна ефективність в обмеженні поширеності кокомікозу у плодоносному саду вишні становить 89,8 – 91,3%.
Правда, обробка протигрибковими препаратами навряд чи врятує урожай, але захистить дерево від загибелі взимку, – переконують спеціалісти. Річ у тім, що найчастіше хворіють молоді дерева, незахищені імунітетом. Грибок витягує соки, і дерева не можуть протистояти морозам і вітрам. Тому радять хоча б раз обробити вишні звичайною бордоською сумішшю, листя для нерозповсюдження хвороби слід згребти і спалити.
Зі слів екологів, поширення кокомікозу не означає повний провал вишневого сезону. Є місця, де дощів було небагато, і дерева вистояли. Також важливу роль зіграла профілактика грибкових хворіб – дбайливі господарі обробили дерева ще до цвітіння. Наразі головною ягодою на ринку є черешня, яка при досить високій ціні у 20-30 гривні за кілограм вже обійшла полуницю. Варто зауважити, Що цьо-горіч черешні виявилися стійкішими до кокомікозу, ніж вишні, випадки їх ураження є поодинокими.
Щодо вишні, то вона угамовує спрагу і покращує апетит, зміцнює кровоносну систему. Систематичне вживання цих ягід знижує ризик серцевих нападів у людей. Вишня здатна знищувати шкідливі бактерії і не давати їм розмножуватися при хворобах. Відомо, що має послаблюючу і відхаркувальну дію. З вишні часто роблять різні сиропи від кашлю і простуди.
Людям з високою кислотністю шлунка не рекомендується вживати вишню через вміст у ній яблучної і лимонної кислот – вони подразнюють слизову оболонку травного тракту, чого не робить так схожа на неї черешня.
Ірина ГАЄВСЬКА