Головна Свято На Бущині пройшов IV районний фестиваль духовної пісні “Душа моя величить Бога”

На Бущині пройшов IV районний фестиваль духовної пісні “Душа моя величить Бога”

Недільної днини у Гумниському Народному домі пройшов IV районний фестиваль духовної пісні "Душа моя величить Бога", присвячений пам'яті нашого славного краянина Маркіяна Шашкевича. Своє благословення дали о. Іван Білута з Новосілок та о. Тарас Мазурик з Гумниськ, – священики двох сільських парафій, в яких колись відправляв богослужіння отець Маркіян. Участь у святковому заході взяли народні та самодіяльні колективи Надбужжя.

На хвилину загляньмо у минуле, повернімось на кілька років назад, – до витоків фестивалю. Червень 2011 року. На сцені районного Народного дому проходить Перший фестиваль духовної пісні, приурочений 200-літтю від дня народження -Маркіяна Шашкевича – Будителя Галичини, народного поета, прозаїка, публіциста, автора "Русалки Дністрової", нашого духовного наставника – священика, який не побоявся проповідувати українською мовою. Участь у фестивалі взяли не тільки учасники художньої самодіяльності Бущини. Почесним гостем був уродженець Золо-чівщини, співак, поет і композитор Теодор Кукуруза, який подарував присутнім не лише "Шашкевичів край", а й нові пісні, які тоді прозвучали вперше.

Другий фестиваль проходив у Новосілках. Це остання парафія і місце першого поховання отця Маркіяна. Духовне свято присвятили ювілейній даті – 175-літтю з часу виходу у світ альманаху "Русалка Дністровая". Новосілки гостинно приймали учасників і Третього фестивалю. На сцені сільського Народного дому виступали колективи Задвір'я, Куткора, Красного, Утішкова, Кізлова, Гумниська, Старого Милятина, Кудирявців.

І нарешті фестиваль у Гумниськах. Четвертий. Мешканці Новосілок передають естафету гумнищанам. Гумниська – перша парафія отця Маркіяна. Сьогодні він би їх не впізнав. А тодішні довідники подавали невтішні дані про село: бідне, глухе. Є однокласна школа, корчма, стара дерев'яна церква. Пле-банія в жалюгідному стані: підлога зогнила, вікна повибивані, рами ледве тримаються купи. поряд болото, через ніч чоботи покривалися цвіллю. Отця Маркіяна душили приступи кашлю, часто повторювалися крововиливи. Священик не раз звертався до Буського староства, щоб відремонтували будинок, бо жити в ньому не можна, та й дружина при надії. Староство відмовило: "Ич, вередує молодий священик. Не сподобалось болото. Звик у Львові по бруківці ходити". 

Лише неповних три місяці перебував о. Маркіян на парафії у Гумниськах. Чи знали мешканці, хто був у них? Хрестив, давав шлюби, хоронив? Ні. Про Шашкевича вони довідалися пізніше. Пригадали плебанію з„ дірявим дахом, облуплені стіни. Його вже не було з ними, та залишилося якесь дивне відчуття провини. Дівчата на місці плебанії посадили барвінок, а громада замовила його портрет, який повісили у церкві. Між святими. Ніби спокутували перед його пам'яттю і тими трьома неповними місяцями, які він служив у селі.

Зал у Гумниськах святково прибраний. У глибині сцени -національний прапор та вишиті рушники, на передньому плані -портрет Маркіяна Шашкевича. Окрасою свята став тридцятиметровий рушник, вишитий сільськими умільцями Надбужжя. Духовні наставники о. Іван та о.Тарас разом навчалися у духовній семінарії і так визначено долею, що проповідують у тих селах, де понад півтора століття тому проповідував великий син українського народу о. Маркіян.

Розпочали дійство, як і годиться, з молитви, яку виконав церковний хор Новосілок (кер. Юлія Блавацька) (на знімку вгорі). Одні художні колективи змінювали інших. Вік учасників -від 5 до 82 років. Виступали Народний вокальний ансамбль "Любисток" з Утішкова (кер. Ольга Бекар), Народний гурт "Куди йдеш" (кер. о. Ярослав Лозовий), вокальні колективи з Журатина (кер. Марія Цьокан) (на знімку внизу), Закомар'я (кер. Ольга Діжак), Йосипівки (кер. Олена Ковальчук), церковні хори з Гумниська (кер. Ганна Бедрій, Ольга Бабій та Ольга Короляк) (на знімку в центрі), вокальні дуети та солісти з Красного (Настя Сторонянська та Настя Новосад, Олеся Мазур, Оксана Приставська), Ожидова (Марія та Оксана Дрозди, Марта Коза, Діана Кіпран), Олеська (Юлія та ігор П'ятночки), Йосипівки (Ольга Заставна та Леся Дацюк), Утішкова (Олена Тимоць), Гумниськ (Мирослава Іванів), а також читці Марія Гав-люк, Надія Цвілінська з Чучманів та Віталій Диба з Гумниськ. Понад три години тривало дійство. Зі сцени звучала духовна пісня, яка несе в собі любов, радість і добро. Линули пісні про Маркіянову гору та про Україну. Духовна естафета була передана кожному присутньому у залі.

Учасники фестивалю нагороджені дипломами та книгами, а колективи "Любисток" та "Куди йдеш" – ще й пам'ятними медалями, виготовленими до 200-літ-тя Маркіяна Шашкевича. Слова подяки звучали від сільського голови Тетяни Кравець та керівника відділу культури та туризму Людмили Ціхоцької. Вона й повідомила, що наступний, ювілейний, П'ятий фестиваль духовної пісні "Душа моя величить Бога" пройде у Полоничах. У цьому найвіддаленішому селі Буського району зберігається церковця, в якій, перебуваючи у Новосілках, відправляв богослужіння отець Маркіян Шашкевич.

Лариса ГАРАСИМІВ