Літо – пора відпочинку біля річок і водойм. З приходом тепла розпочався купальний сезон. Всім відомо, що вода – чудовий засіб для оздоровлення організму. Купання дає людині фізичне та моральне оздоровлення, допомагає позбутися стресів. Але відпочивати потрібно так, щоб не наражати своє життя на небезпеку.
Дуже небезпечно купатись із настанням першого тепла, коли вода ще не прогріта до мінімальної температури, при якій дозволяється купання. Така вода зумовлює судоми, а в тих, хто дуже чутливий до холоду, може спричинити навіть шок із смертельним кінцем. Якщо судома звела м'язи кисті, треба міцно стиснути руку в кулак, зробити нею різкий рух убік, а потім розкрити кулак. У разі судоми м'язів стегон обхопіть ногу з внутрішнього боку гомілки (біля кісточки за підйом) і, зігнувши в коліні, із силою відтягніть ногу рукою назад до спини.
У великій небезпеці ті, хто плавають на дошках, автокамерах та інших предметах. У воді вони можуть вислизнути з рук. Варто наголосити, що дуже багато нещасних випадків стаються тоді, коли люди купаються у водоймі в стані алкогольного сп'яніння, решта – через невміння плавати.
Щоб уникнути трагедії, дотримуйтеся простих правил поведінки на водоймах: не лізьте у воду в незнайомому для вас місці, не заходьте напідпитку, не стрибайте головою вниз, де невідомі глибина та рельєф дна.
Уникайте води зі швидкою течією, ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах.
Заходити у воду необхідно повільно, дозволяючи тілу адаптуватися до зміни температури повітря та води, а купатися краще там, де є рятувальні служби. Також варто утримуватись від далеких запливів. Особливо слідкуйте за дітьми, їх поведінка на воді непередбачувана.
До плавок чи купальника не завадить прикріпити шпильку, якщо далеко від берега судома зведе руку чи ногу, укол нею допоможе відновити еластичність м'язів.
Коли людина потрапила в біду, треба пам'ятати, що для потопаючого характерні судорожні, некоординовані та не завжди усвідомлені рухи. Тому невміла спроба витягнути його з води може загрожувати життю рятівника.
Насамкінець, корисні поради, як надати першу допомогу людині, яка тоне. Насамперед витягніть постраждалого на берег, покладіть на спину, очистіть дихальні шляхи. Зробіть врятованому два повільні вдихи – "рот в рот". Якщо повітря від ваших вдихів не переходить у легені постраждалого – зробіть 6-10 поштовхів руками під грудиною і знов прочистіть дихальні шляхи й повторіть 2 вдихи. Повторіть поштовхи під грудиною – треба наповнити повітрям легені постраждалого. Обов'язково слідкуйте за пульсом постраждалого, перевіряйте його не менше 10 секунд, якщо пульсу немає – непрямий масаж серця. Постраждалий отямився – не дозволяйте йому відразу ж підвестися, хай роздихається, як слід. У будь-якому випадку врятованому потрібна медична допомога, по можливості викличте "Швидку допомогу" зателефонувавши на номер «103».
Щоб літній відпочинок приносив лише користь та задоволення, завжди дотримуйтесь правил поведінки на воді та пам'ятайте, що обережність, продумані, обмірковані дії вбережуть вас від неприємних, а часом і нещасних випадків.
Особливо застерігаємо батьків: не відпускайте дітей на водойми самих і
не залишайте їх там без нагляду!
Марія ЛИСЯНСЬКА, завідувач сектору соціально-трудових відносин і охорони праці УСЗН Буської РДА