Головна Духовне Виплата заробітної плати у “конвертах” – це спосіб ухилення від сплати податку

Виплата заробітної плати у “конвертах” – це спосіб ухилення від сплати податку

1834

Легалізація заробітної плати є одним із пріоритетних завдань Пенсійного фонду України, адже перерахування працедавцем з легальної заробітної плати громадян внесків до Пенсійного фонду забезпечує їх майбутню соціальну захищеність та своєчасні виплати пенсій пенсіонерам, надає громадянину соціальні гарантії такі, як оплата лікарняних, допомога по вагітності та пологах, страхові виплати внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Але сьогодні, на жаль, відносини між роботодавцями та найманими працівниками не завжди відповідають нормам чинного законодавства.

Виплата заробітної плати у "конвертах" – це спосіб ухилення від сплати податку. Для держави це недоотримання податків, а для працівника – в подальшому низький рівень пенсії та взагалі соціальних гарантій. У цій ситуації винні як роботодавець, так і працівник, який погоджується отримувати заробітну плату таким чином. Тому саме громадяни мають право стати на захист своїх прав, вимагаючи офіційного оформлення трудових відносин.

Відповідально до цього питання мусять поставитися також самі роботодавці: не порушувати Закон, оформляти належним чином трудові відносини зі своїми працівниками. Не варто забувати, що виплата заробітної плати без сплати встановлених податків і зборів є грубим порушенням законів України, яка підпадає під адміністративну та кримінальну відповідальність.

Для Пенсійного фонду легалізація заробітної плати є одним з резервів наповнення бюджету, кошти якого витрачаються на фінансування пенсій та грошової допомоги. Інколи підприємства та приватні підприємці застосовують нелегальні схеми виплати заробітної плати, що в свою чергу призводить до скорочення надходжень в бюджет Пенсійного фонду, перешкоджає проведенню соціальних реформ та негативно
впливає на добробут кожного мешканця нашого міста та району в цілому. На даний час виплата заробітної плати в "конверті" та нелегальна робота стали, на жаль, нормою життя.

Виплати у "конвертах" одна із складових тіньової економіки. Недоліки тіньової заробітної плати не тільки в тому, що бюджет недоотримає кошти, використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить в собі багато негативних моментів, і перш за все – це втрата страхового стажу для призначення пенсії. 

Сьогодні працівники не бачать проблем в отриманні "тіньової" заробітної плати, так як до кишені надходять "чисті доходи". Коли вони самі надають згоду працювати на таких умовах, то позбавляють себе соціальних гарантій. При цьому кожний працівник повинен знати, Що відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1.01.2004 року страховий стаж роботи зараховується, як повний місяць при умові нарахування заробітної плати не менше мінімального розміру та повної сплати страхових та єдиного внесків. Періоди, за які несплачені внески, "випадають" із страхового стажу найманого працівника та не включаються в заробіток для обчислення пенсії.

Управління Пенсійного фонду України в Буському районі звертається до громадян – вимагайте від своїх роботодавців офіційного оформлення на повний робочий день та виплату заробітної плати відповідно до законодавства -прозоро і чесно, не погоджуйтесь на неповну зайнятість та виплати у "конвертах". Пам'ятайте, що тільки нарахована та виплачена заробітна плата в розмірі законодавчо встановленого мінімуму дає право для врахування страхового стажу для призначення (перерахунку) пенсії!

З 2000 року в Україні діє система персоніфікованого обліку, яка надає кожній застрахованій особі можливість безоплатно отримувати відомості про себе, тобто, з якої суми заробітної плати, скільки та за який період сплачено за неї роботодавцем до Пенсійного фонду страхових внесків. Ця система дозволяє застрахованій особі контролювати процес формування своєї майбутньої пенсії, вимагаючи від роботодавця своєчасної та повної сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У Пенсійному фонді України налагоджено інформування застрахованих осіб через інформаційні кіоски, за допомогою яких при наявності страхового свідоцтва про соціальне страхування або пластикового пенсійного посвідчення можна перевірити стан облікової чи пенсійної справи та пересвідчитись щодо відображених в них даних. Такий кіоск розміщено в управлінні Пенсійного фонду України в Буському районі.

Людмила ВОЛОШИН,                                                                                                                                                                   заступник начальника відділу надходження, прогнозування платежів, обліку застрахованих осіб та контрольно – перевірочної роботи