Головна Цікаво Як отримати податкову знижку при сплаті іпотечного кредиту

Як отримати податкову знижку при сплаті іпотечного кредиту

873

Кампанія з декларування доходів підійшла до завершення, але для деяких категорій громадян термін подання декларацій в цьому році відклали до кінця грудня. Мова йде про тих, хто претендує на податкову знижку – компенсацію частини сум, сплачених у минулому році за навчання, лікування, страхування та кредит на покупку квартири. За допомогою цього механізму кожен платник податків може повернути собі кілька тисяч гривень. Але найбільшою підмогою податкова знижка може стати для родин, які беруть участь у державних програмах доступного житла та пільгового іпотечного кредитування.

Податкова знижка існує в Україні вже не перший рік, але юристи говорять, що нею мало хто користується. Багато хто просто не знає, що держава передбачила для громадян можливість повернути частину сплачених торік податків.

Сума податкової знижки напряму залежить від рівня зарплати та витраченої суми. Родина, якій пощастило стати учасницею програми доступного житла, може розраховувати на знижку цілком пристойних розмірів.

"Іпотечний кредит, за законом, є однією зі статей витрат, на які має поширюватися податкова знижка, – говорить партнер юрфірми "САБИКОМ" Єлизавета Симбірська. – Але є нюанс. Якщо ми говоримо про кредит, взятий у комерційному банку, то знижку можна одержати лише на суму відсотків, що сплачені за користування цим кредитом. Якщо ж йдеться про витрати на придбання доступного житла або на погашення пільгового кредиту за державними програмами іпотечного кредитування, то тут для розрахунку знижки береться до уваги вся сума фактично понесених людиною витрат".

Це вигідно, бо на пільгову іпотеку претендують, як правило, не дуже багаті родини, і кредит їм доводиться сплачувати, заощаджуючи буквально на всьому. Ось, наприклад, розрахунки Галини Чумак зі Львова, яка оформила пільговий кредит у рамках регіональної програми Держфонду сприяння молодіжному житловому будівництву: "У місяць ми платимо 3,8 тис. грн, тобто рівно половину нашого з чоловіком щомісячного доходу. На повсякденні витрати залишається точно така ж сума, і разом з дитиною прожити на ці гроші досить нелегко. Але ми намагаємося, адже мова йде про дах над головою. Я, наприклад, навчилася сама шити одяг для всіх членів сім'ї", – каже пані Чумак.

Юристи знають, що за податковою знижкою родина могла б повернути собі близько 6 тис. грн на рік. Але для цього потрібно дотриматися кількох умов. По-перше, хтось з подружжя (платник кредиту) до кінця цього року зобов'язаний подати до податкової служби декларацію про доходи. По-друге, потрібно зібрати всі квитанції про оплату кредиту за минулий рік. По-третє, квартира, за яку виплачується кредит, має бути основним і єдиним місцем проживання сім'ї. Нарешті, по-четверте, право на податкову знижку надається протягом десяти років з моменту купівлі об'єкта іпотеки або його переходу у власність платника податку. Тобто, якщо ви погашаєте свій кредит вже понад десять років, податкової знижки вам не буде.

Мар’ян  ІЛЬЧИН