За результатом соціологічного опитування Київського міжнародного інституту соціології, 41% респондентів спілкуються в родині виключно українською. У порівнянні із 2017 роком цей показник збільшився на 8%. На мою думку, каталізатором зростання популярності української мови стали військові дії.
Саме війна стала каталізатором відмови українців від усього російського, в тому числі й мови.
Про це заявив Євген Резвушкін, одеський активіст та лідер громадської організації «Автомайдан Одеса».
У грудні минулого року Київський міжнародний інститут соціології провів опитування щодо використання української та російської мови.
«Широкомасштабне вторгнення агресора змінило ставлення наших громадян до української мови. Якщо раніше значна частина населення використовували та російську й українську, то після 24 лютого 2022 року все більше громадян переходять виключно на українську. Це логічна реакція на необґрунтоване вторгнення ворога, на масові вбивства цивільних людей, на знущання та ґвалтування мешканців Бучі, Ірпеня та інших деокупованих містах України, масові вивезення українських дітей з окупованих територій в росію, на обстріли об’єктів енергетичної інфраструктури, що призводить до аварійних та планових відключень світла та опалення. Таким чином українці хочуть дистанціюватися від усього російського: культури, телебачення, політиків, акторів, співаків, блогерів і навіть мови. Тому тенденція масового переходу на українську наразі спостерігається в різних регіонах: як у Києві, так і в Харкові, так і в Одесі, так і у Запоріжжі», – зазначає Євген Резвушкін.
За його словами, значно менше українців подовжують називати російську мову важливою.
«Опитування показує, що 58% українців не вважають російську мову важливою. Лише 1% опитаних вважає її важливою, як «мову, яку в Україні всі розуміють». Цікаво, що вісім років тому так про російську мову відгукувалися 59%, зараз – 1%. Як бачимо, війна значно змінила ставлення до російської мови за менше ніж рік. Гадаю, що надалі все більше українців відмовлятимуться від російської, як мови спілкування. Особливо це стосується тих, хто безпосередньо зіштовхнувся із жахами війни. Вони сам побачили до чого призводить встановлення «руського миру». Також зросли показники причин важливості української мови: державна мова (76%), основа незалежності України (32%), мова, яка об’єднує українське суспільство (23%). На мою думку, саме об’єднавча функція мови наразі є найважливішою в ситуації, коли ворог хоче знищити українську націю. Бо мова – це основа нації, основа нашого супротиву агресору. Можна навіть припустити, що спалах патріотизму та популярності української приведе нашу країну до перемоги над агресором. Впевнений, що так воно й буде», – продовжує одеський активіст.
Голова громадської організації «Автомайдан Одеса» вважає, що війна стала каталізатором відмови українців від усього російського, в тому числі мови.
«41% опитаних заявили, що спілкуються виключно українською мовою, 17% – у більшості ситуацій, лише російської спілкуються 6%, переважно російської – 9%, а 24% – вживають обидві мови. Якщо порівняти з опитування 2017 року, то частка україномовних збільшилася на 8%, російськомовних зменшилася на 11%. Навіть в регіонах, де традиційно більше розмовляли російською (схід та південь), україномовних стало більше. Експерти називають період від отримання незалежності до початку війни «лагідною українізацією». Але на даний час українізація стала більша активною через зовнішній фактор – напад агресора. Фактично державі нічого не потрібно робити у цьому напрямку, адже окупанти самі роблять все, щоб у всьому світі, а в першу чергу в Україні, ненавиділи все російське», – пояснює Євген Резвушкін.
Євген Резвушкін: В Україні збільшилася кількість родин, які розмовляють виключно українською мовою
Він переконаний, що ці показники продовжать зростати у напрямку збільшення частки україномовних громадян.
«За даними опитування, вдома з родиною виключно українською спілкуються половина опитаних, переважно українською 12%, переважно або лише російською 16%. Це значні зміни у порівнянні з тим же 2017 роком, коли лише або переважно російською розмовляли 25%. Також цікаво, що за іншим опитування – соціологічної групи «Рейтинг» – від 24 лютого 2022 року використання у побуті російської мови серед українців зменшилось приблизно у два рази – до 13%. Обидва опитування підтверджують одну тенденцію – відмову від використання російської мови. Все менше людей спілкуються двома мовами – і українською, і російською. Така тенденція спостерігається, наприклад, в Одесі, де частина мешканців теж після початку війни перейшли на українську. Хоча цей процес поступовий, але він розпочався 24 лютого 2022 року та став незворотним в нашій країні», – резюмує Євген Резвушкін.