Літо приносить нам сонячні дні, теплі ночі, відпочинок на природі, свіжі фрукти та овочі "з грядки" і … кишкові інфекції. Вони є, звичайно, і в інші пори року, але особливо активізуються в літній період. І хоча за 4 місяці 2013 року у Бущині захворюваність на гострі кишкові інфекції знизилась у 2,3 раза в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, це не означає, що небезпека вже позаду, – вона чатує на нас щодня, особливо у спеку. Під впливом сонячного випромінювання в організмі відбувається зниження опірних властивостей, що сприятливо для активізації кишкових інфекцій. Як можна попередити це захворювання – у розмові з епідеміологом Буського лабораторного відділення СЕС Надією Назарко:
– Існує 30 видів вірусів і мікробів, які при попаданні в людський організм здатні викликати гостру кишкову інфекцію, наприклад, сальмонельоз, дизентерію, ентеровірусні інфекції, ієрсиніоз, холеру, черевний тиф, вірусні гепатити А або Е та ін. Рух мікробів відбувається за такою схемою: з рота вони просуваються в шлунок, після чого – в кишечник, а там вже починають посилено розмножуватися. Ці мікроорганізми не просто живуть в нас, вони пошкоджують травний тракт і виділяють отрути, які й стають причиною хвороби.
–Які прояви гострої кишкової інфекції?
– Кишкова інфекція, як і всі інші інфекційні захворювання, з'являється несподівано. Спочатку людина відчуває млявість і слабкість, пропадає апетит, починає боліти голова і підвищується температура. Загалом, перші симптоми часто нагадують ГРЗ або харчове отруєння. Далі з'являється нудота, блювота, що супроводжується болями в животі, проносом з домішками слизу або навіть крові. При таких симптомах в жодному випадку не можна займатися самолікуванням, потрібно терміново звернутися до лікаря.
–Будь-яку хворобу простіше попередити, аніж лікувати. Ваші основні поради…
– Перша – купатися тільки в дозволених місцях, де санітарними службами проводяться аналізи якості води. Відтак тільки після цього дозволяється купання або накладається заборона. Тому бажання поплавати в будь-якій річці чи ставку не виправдане навіть у найсильнішу спеку.
Друга – правильне харчування під час відпочинку на природі, особливо це стосується м'яса, зокрема шашликів. Важливо знати, що у спеку маринування має займати не менше 24 години і обов'язково в холодильнику. Крім того, кожен шматочок м'яса повинен бути ретельно просмажений, вже краще шашлик хай трохи пригорить, ніж залишиться непрожареним.
Третя порада – правильний вибір і вживання овочів і фруктів. Купуючи їх, не беріть зелені, м'яті, підгнилі. Не вірте базарним торговцям на слово і мийте фрукти самі. Не піддавайтеся спокусі і не купуйте перші кавуни та дині. Не забувайте, що мити потрібно навіть ті фрукти, які ви споживаєте без шкірки. Не їжте немитий виноград, адже навіть одна маленька ягідка може стати причиною великих неприємностей.
Четверта порада уникнути інфекції – це відмовитися від покупки готової їжі на вулиці, навіть якщо дуже хочеться. Вуличний фаст-фуд у вигляді чебуреків, біляшів, пиріжків і т.п. є однією з найчастіших причин харчових отруєнь в жарку пору року.
П'ята – не готувати їжу про запас. Мало того, що в таких стравах з часом не залишається корисних речовин, в них ще й починають утворюватися шкідливі елементи, розмножуватися бактерії.
Шоста – пити тільки свіжокип'ячену воду або бутильовану.
Сьома порада – правильний вибір найпопулярнішого десерту –морозива. Будьте особливо пильні, безпечним можна вважати тільки глибоко заморожене морозиво. У підталих брикетах активно розмножуються бактерії, тому пом'яті або такі, що мають ознаки повторної заморозки, повинні насторожити. Морозиво не можна заморожувати двічі.
Восьма – встановити на всі вікна москітні сітки. Тільки уявіть собі, що кожна муха – це звичайний транспортний засіб, яким активно користуються тисячі мікроорганізмів.
Дев'ята і найважливіша порада – суворе дотримання правил особистої гігієни, ретельне миття рук, використання особистого рушника і т.д. Якщо ж не пощастило, і ви виявили у себе або близьких ознаки гострої кишкової інфекції, потрібно негайно звернутися за медичною допомогою, так як домашніми засобами це захворювання вилікувати не вдасться, а наслідки самолікування можуть бути жахливими.
Інна ПАЛАМАР