Головна Економіка Як забезпечити рівні можливості працевлаштування інвалідів

Як забезпечити рівні можливості працевлаштування інвалідів

 З нагоди Міжнародного дня інвалідів у Буському районному центрі зайнятості відбувся круглий стіл на тему: "Адаптація людей з особливими потребами в сучасних умовах". Йшлося насамперед про послуги, які може отримати неповносправний, завітавши в центр зайнятості. На круглий стіл було запрошено інвалідів, котрі перебувають на обліку в центрі зайнятості, соціальних партнерів та працедавців. Окреслено основні тенденції на місцевому ринку праці, пріоритетні напрями роботи районної служби зайнятості протягом року, що збігає. Увагу зосереджено на інформаційному насиченні кутка для осіб з особливими потребами, впровадженні інституту особистого консультанта, обслуговуванні відвідувачів за Єдиною технологією надання соціальних послуг, можливістю пошуку роботи у режимі онлайн поза межами області. Повідомлено, що впродовж 2012 року особи, які виявили бажання, були направлені на оплачувані громадські роботи, професійне навчання та перенавчання, працевлаштовані, в т.ч. на робочі місця, створені за рахунок надання дотацій роботодавцям, а також отримали ряд консультаційних послуг.

Разом із соціальними партнерами обговорено болючі питання життєдіяльності осіб з різними захворюваннями. Кожен учасник круглого столу мав можливість отримати відповідь на свої питання та поради спеціалістів відповідних служб. Вислухано побажання неповносправних осіб щодо їхнього бачення свого працевлаштування на постійну роботу чи роботу тимчасового характеру.
 
Звичайно, успішне працевлаштування людей  з інвалідністю багато в чому визначається ефективністю технологій, форм, методів сприяння працевлаштуванню, що використовує державна служба зайнятості. Досвід свідчить, що діяльність центрів зайнятості щодо сприяння працевлаштуванню людей з інвалідністю не буде ефективною, якщо вона обмежуватиметься тільки роботою з клієнтами під час їхнього звернення до центру зайнятості та наданням їм інформації про вільні робочі місця. Працевлаштування безробітних осіб з інвалідністю зумовлене передусім наявністю вільних робочих місць, на які вони можуть працевлаштуватися відповідно до своїх бажань, нахилів і можливостей. Отже, характер робочого місця, метод його пристосування до потреб молодої людини з інвалідністю, форма працевлаштування й визначають важливість плідної і наполегливої співпраці центру зайнятості з роботодавцями.
 
Закон України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" визначає інвалідність як міру втрати здоров’я та обмеження життєдіяльності, що перешкоджає конкретній особі або позбавляє її здатності чи можливості здійснювати діяльність у спосіб та в межах, що вважаються для особи нормальними залежно від вікових, статевих, соціальних і культурних факторів. Для того, щоб працевлаштувати людину з інвалідністю на прийнятну роботу з гідною оплатою праці, насамперед з’ясовуються види робіт, які може виконувати конкретна людина. Для цього аналізується індивідуальна програма реабілітації, яка складається медико-соціальною експертною комісією.
 
Таким чином спільними зусиллями служби зайнятості, роботодавців та медичних установ проблема зайнятості осіб з інвалідністю може бути вирішена на якіснішому рівні.
 
Марта ГАВРИЛЮК, заступник директора – начальник відділу сприяння працевлаштуванню Буського районного центру зайнятості