Головна Коротко Стрес породжує хворобу

Стрес породжує хворобу

 Вступ дитини до ясел, як правило, викликає серйозну тривогу у батьків. Чи буде їй там комфортно? Чи зможе звикнути до нових для неї умов життя? Що робити, аби уникнути стресу у малечі? За порадою ми звернулися до практичного психолога дошкільного навчального закладу Світлани ЯКИМОВИЧ:

 
– Тривога батьків недаремна. Для  дитини незвичним буде все: відсутність рідних і близьких,  присутність незнайомих дорослих, велика кількість дітей, новий розпорядок дня… Розлука і зустріч із рідними відбуваються часом надто бурхливо: малюк не відпускає від себе батьків, довго плаче після того, як вони підуть, а прихід знову зустрічає сльозами. Така  адаптація, тобто період звикання до нових умов, зокрема в дитячому садочку, може тривати від 10 днів до року. Тож чи не буде процес звикання тривалим, хворобливим (капризи, плач, порушення сну), чи не стане він причиною емоційних проблем у майбутньому – все це залежить не лише від вихователів, а й від батьків.
 
Можливо, дехто скаже: "Нічого страшного, поплаче та перестане. Всі через це перейшли". Дитина плакати то перестане, а насправді стрес здатний "запустити" в здоров’я серйозні порушення, про які навіть можемо не здогадуватися, а потім дивуємося, звідки у доньки чи сина та чи інша хвороба. 
 
Японці дозволяють дітям до 5 років робити майже все, не сварять і не карають їх за якусь провину. Не тому, що неспроможні поставити дитину на місце, а тому, що розуміють: зайві потрясіння дитячому організмові ні до чого, та й фраза "всі хвороби – від нервів" народилася не на рівному місці, і якщо кажуть: "не нервуй мене, бо серце болітиме", – не примітивна відмовка. До того ж маленька людина більше, ніж доросла, схильна "заробити" захворювання внаслідок стресової ситуації. Для прикладу наведу результати кількох серйозних досліджень.
 
Підвищений вміст в крові "гормону стресу" – кортизолу, сильно впливає на судинну сітку, внаслідок чого судини звужуються, спричиняючи зменшення припливу крові до тканини, а отже, кисневої недостатності з усіма наслідками. Окрім цього, кортизол підвищує рівень цукру в крові, що порушує вуглеводний обмін – а це перший крок до цукрового діабету. Цей гормон також сприяє розщепленню жирів, підвищує рівень холестерину і накопичує кетонові тіла. Це означає порушення процесів обміну та своєрідне "отруєння" кетонами.
 
Тож, аби уникнути стресових ситуацій і вберегти здоров’я малюка, потрібно докласти масимум зусиль та терпіння. В перші дні перебування в дитячому садочку залишайте дитину на 2-3 години, поступово збільшуючи час її знаходження; намагайтеся забирати вчасно, не поспішайте відразу забрати її додому, побудьте з нею на ігровому майданчику, разом подивіться, як гуляють діти, чим займаються, як спілкуються один з одним та вихователем; дайте дитині до дитячого садка улюблену іграшку; повідомте вихователів про її особливі звички: що любить, що ні, які має захоплення; завжди знаходьте час вислухати, що непокоїть ваше дитя, які у неї труднощі, чого досягла…
 
Найголовніше – почувайтеся компетентними батьками, тобто вірте, що з будь-якою складною ситуацією можна впоратися, якщо її вирішувати, а не відкладати. Адже здоров’я наших діток – в наших руках!
 
Інна ПАЛАМАР