Знову заговорили про кооперативи – добровільні об’єднання сільгоспвиробників. Хтось каже, що це вказівка згори, інші пояснюють вимогою часу, а деякі називають пережитком минулих років. Досвідом кооператора сьогодні можуть поділитись побужанці, які стали на шлях добровільного об’єднання.
Громада села Побужани завжди була чи не найактивнішою у районі. Пересвідчившись у дієвості "оонівського" проекту, який передбачає об’єднання сельчан для вирішення важливих проблем села, люди згуртувались у кооператив, створивши 3 культурні пасовища.
За словами сільського голови Любові Дацків, їх кооператив існує не лише "на папері". Після участі у проекті з підвищення конкурентоспроможності молочного стада, завдяки якому Львівська аграрна дорадча служба допомогла придбати "електропастуха", селяни готові укладати угоду із заготівельниками молока. Поки що обіцянки про збільшення ціни за пінистий продукт до 2,2 грн – лише голослівні заяви. Аби годувальниця дала добрі надої, потрібна клопітка праця, а збирають молоко в селах за копійки.
Сьогодні побужанському кооперативу менше року, але паперової роботи і корисних для сельчан справ зроблено чимало. І люди задоволені такою ініціативою – їх худоба випасається на доброму культурному пасовищі без пастуха. А ще вони сподіваються на бодай якусь підтримку від держави.
На думку заступника голови Буської РДА Євгена Кичурчака, кооперативна форма господарювання на селі – це сьогодні питання номер один. І хоча в районі їх лише два (СОК «Колос Агро» та у Побужанах), але переконаний, що майбутнє саме за кооперативами. Держава фінансуватиме кооперативи для підтримки одноосібника, тож з 2013 року чимало програм будуть орієнтовані на допомогу добровільним об’єднанням для організованого продажу с/г продукції.
Ірина Корчинська